Як з'явився день всіх закоханих?

Походження свята дня святого Валентина покрито таємницею. На сьогоднішній день існує дві найбільш поширені теорії походження свята всіх закоханих:

Римське свято Луперкалії. 14 лютого, за день до римського свята Луперкалії, люди святкували язичницьке свято родючості. У цей день вони обсипали дарами і поклонялися королеві римських богів і богинь Юні, яку також вважали покровителькою шлюбу. Жінки писали любовні листи, які називали «біллетамі», і кидали їх в спеціальну урну. Потім чоловіки витягали ці записочки з урни і, прочитавши лист і ім'я тієї що написала, відразу ж бігли її шукати. Цей звичай діяв до 18 століття, після чого люди вирішили, що буде краще вибирати свого «Валентина» або «Валентинку» самому, а не сподіватися на благородність долі.

Друга теорія пов'язана з поведінкою птахів і бджіл. Ще в середньовіччя багато закоханих пар в цей день відправляли один одному любовні послання, оскільки вони вважали, що 14 лютого починалося "одруження" багатьох птахів.
Існує також теорія про сумну любов одного священика Святого Валентина, який і дав своє ім'я цьому святу всіх закоханих. Проте археологи, що знайшли гробницю і древній храм Святого Валентина, не знають точно, скільки в історії було Валентинів, і хто з них став покровителем. Католицька церква налічує принаймні трьох святих з ім'ям Валентин. Всі вони були обезголовлені 14 лютого, принаймні, двоє з них були вбиті в третьому столітті в Італії. Найімовірніше, тим самим Святим Валентином був римський священик, який жив у третьому столітті, і проповідував християнство, який також таємно вінчав усіх закоханих не дивлячись на закон імператора Клавдія Другого, який заборонив шлюби, оскільки він вважав, що самотні молоді хлопці охочіше йдуть воювати. Згідно з легендою, перед стратою 14 лютого 270 року Валентин послав дочці тюремника записку з підписом «Твій Валентин». Ця фраза буквально відразу стала «крилатою» і навіть сьогодні її друкують на багатьох листівках до Дня святого Валентина. У 496 році римський папа Геласій назвав день 14 лютого святом Святого Валентина - покровителя всіх закоханих. Проте, в 1969 році інший римський папа Павло Шостий заборонив це свято і викреслив його з календаря. Але через якийсь час «християнський мученик» все ж таки взяв верх, і сьогодні 14 лютого святкується день Святого Валентина, якого вважають покровителем усіх закоханих.

Перші листівки з привітанням з днем святого Валентина в Європі з'явилися в 15 столітті, а саме в 1415 році, коли ув'язнений Чарльз, Герцог Орлеанський, який не мав можливості бачитися зі своєю коханою дружиною, передавав їй написані рукою любовні вірші. Дізнавшись про це, багато закоханих також стали посилати своїм другим половинкам любовні послання. У 16 столітті такі валентинки стали дуже популярними.

Як виглядали перші валентинки?

Спочатку валентинки виготовляли вручну з кольорового паперу, фарб або кольорового чорнила. Кожен намагався зробити свою валентинку особливою і неповторною. Багато майстринь придумували самі різні дизайни і використовували різноманітні матеріали. Так з'явилися своєрідні стилі, деякі з яких використовують і в наш час:

"Мереживні валентинки" - на папері голкою протикали кілька крихітних дірочок у вигляді візерунка, який нагадував мережива жіночих суконь.

"Валентинки у вигляді сніжинок" - вже готові «мереживні валентинки» згортали кілька разів і гострими ножицями вирізали з них нові фігури.

"Акроїстичні валентинки" - це яскраві листівки з віршами, в яких кожна перша літера рядка починалася з літери імені тієї людини, кому призначалася ця валентинка.

"Валентинки-символи", в яких любовне послання було зашифровано у вигляді символів, знаків або малюнків. Наприклад, "Я" люблю "тебе".

І лише на початку 1800-х років з'явилися фабрики, які стали випускати перші чорно-білі валентинки. Соціологи стверджують, що у цей день всіх закоханих багато людей перестали писати листи (переважно у Великобританії), оскільки набагато легше було відправити невелику валентинку вже з готовим поздоровленням. Ймовірно, це сталося тому, що ці листівки просто і красиво висловлювали почуття людей в той період "стриманості почуттів".

Але, не дивлячись на велику різноманітність вітальних листівок, найкращими завжди вважалися валентинки, зроблені своїми руками, оскільки умільці створювали справжні витвори мистецтва. Паперові валентинки часто обшивали шовком, прикрашали атласом або мереживами, обробляли пір'ям або квітами, а іноді навіть покривали золотом. На багатьох листівках також зображували бога кохання, Купідона, ангелоподобного бога, якого вважали талісманом дня Святого Валентина.

Одні з найдивовижніших валентинок майстрували самотні моряки в епоху правління королеви Вікторії, які виготовляли їх з черепашок різного розміру. Маленькі і великі черепашки вони викладали у вигляді серця, квітів або інших символів свята закоханих, а іноді просто обробляли кольоровими камінцями і черепашками подарункові коробки, які в той час користувалися великим попитом.

Нікого в наш час не дивує те, що одним з найголовніших символів дня Святого Валентина є серце. Ще в давні часи символ серця був джерелом всіх емоцій. І тільки пізніше воно стало асоціюватися тільки з одним почуттям - любов'ю. По суті справи, серце - це самий головний орган, свого роду насос, який перекачує кров по всьому організму, тобто це основа нашого життя.

До цих пір не відомо коли і чому серце стало символом дня Святого Валентина. Деякі вчені вважають, що символ серця придбав романтичне значення і таку форму, коли люди вперше намагалися зобразити орган, про який вони раніше не знали, і який, звичайно ж, ніколи не бачили. Але серце - це не єдиний символ дня закоханих, знаками прояви любові і вірності є також:

Червоні троянди. Ще в давні часи люди вважали червоні троянди улюбленою квіткою римської богині кохання Венери, тому букет червоних троянд символізував велику любов, подаровану богинею. Крім цього сам червоний колір символізував сильні і міцні почуття закоханих.

Мереживо. Раніше багато дамських хустинок шили з мережив. Ще багато років тому, коли у жінки падала її хустинка, обов'язком кожного джентельмена було підняти її, і іноді чоловіки навіть боролися за це право. Часом, побачивши гарного хлопця, дівчата навмисне кидали хустинку, привертаючи увагу чоловіків. Тому мереживні хустинки стали асоціюватися з жіночою кокетливістю та романтикою.

Любовні вузлики. Багато закоханих в знак своєї любові плели так звані "любовні вузлики" - чергуються зав'язані петельки з стрічки або намальовані вузлики на папері. Такі любовні вузлики стали символом вічного кохання.

Птахи-коханці - невеликі різнокольорові пташки в Африці, названі так за свою відданість одне одному, тому що вони ніколи не розлучаються зі своїми парами і літають тільки разом, як і всі закохані. Голуби теж вважаються символами любові і вірності, оскільки вони завжди разом піклуються про своє потомство.

Ще одним символом любові, а точніше символом поцілунку вважається знак "Х". Спочатку цей знак використовували в середньовіччі як підпис документів ті, хто не володів навичками письма. Одного разу, один з неписьменних людей запевнив свій підпис "Х" ще й поцілунком, демонструючи свою щирість. Ось так символ "Х" став асоціюватися з поцілунком. Однак існує кілька теорій з приводу того, як з'явився знак "Х". Наприклад, деякі вважають, що цей знак символізує просто злегка нахилений хрест, інші ж наполягають на тому, що це перша буква імені Христа, так як "Х" - це 22 літера грецького алфавіту, якої в церкві позначали Ісуса Христа . З часом валентинки ставали все різноманітнішими, з'явилися перші поштові відділення, завдяки яким можна було відіслати вітальну листівку в будь-яку країну світу. Оскільки до 1800-х років посилати валентинки було дуже дорого, то багато людей самі приносили їх своїм коханим.

Естер Хоуланд, будучи першою, хто почав виробляти вітальні листівки до дня всіх закоханих, отримала гарний прибуток від виручки перших комерційних американських валентинок. Сьогодні ж тільки в США зареєстровано майже 2000 видавництв святкових листівок.

Поступово святкування дня всіх закоханих стало поширюватися по всьому світу, і в кожній країні з'являлися свої традиції. Наприклад, в Англії кілька століть тому в день Святого Валентина діти переодягалися у дорослих і ходили по будинках, виспівуючи святкові пісеньки. В Уельсі в цей день було прийнято дарувати дерев'яні ложки з вирізаним в них ключем, замковою щілиною або серцем.

Традиція дарувати квіти на день закоханих, ймовірно, з'явилася на початку 1700-х років, коли Чарльз II завіз до Європи поетичне мистецтво персів під назвою "мова квітів". У 18 столітті "мова квітів" стала дуже популярною, адже вона допомагала висловити почуття і ставлення людини набагато яскравіше й точніше, ніж вербальна мова. В Європі почали виходити цілі книги з "квітковим лексиконом", в яких розповідалося кому, коли і які квіти потрібно дарувати. З тих пір жоден захід, жодне свято не проходили без квітів.

Троянда, напевно, єдина квітка, відома у всьому світі як символ любові. По всій планеті в цей день (і не тільки) чоловіки купують червоні троянди для своїх коханих. Раніше, правда, люди дарували коханим не звичайні троянди, а свої найулюбленіші квіти. На день Святого Валентина також прийнято дарувати коханим тюльпани, лілії, ромашки і гвоздики.

У це свято люди дарують одне одному різні солодощі, найчастіше шоколадні цукерки в коробці у вигляді серця. Сьогодні в день всіх закоханих можна дарувати абсолютно будь-який подарунок - починаючи від маленької дрібнички і до сучасного мобільного телефону.

Незважаючи на велику різноманітність подарунків, невід'ємним атрибутом дня святого Валентина залишаються вітальні листівки - валентинки. У США однією з найбільших компаній, що випускають валентинки, стала компанія Hallmark - безперечний лідер індустрії святкових листівок, яка одна з перших запропонувала упаковувати валентинки в конверт. Сьогодні, заснована підлітком зі штату Небраска, компанія Hallmark випускає величезну кількість валентинок на 30 мовах світу, який продаються в більш ніж 100 країнах.

Однак, деякі люди до цих пір малюють і роблять валентинки своїми руками. Для багатьох батьків це найкращий подарунок, який вони тільки можуть отримати від своїх дітей.

З кожним роком валентинки стають все більш різноманітними, переймаючи останні технології та досягнення науки. Так, наприклад, сьогодні можна придбати "співаючі" валентинки, на які ви можете записати будь послання своїм коханим.

Привітання з днем Святого Валентина можна також надіслати електронною поштою. На багатьох сайтах можна знайти найрізноманітніші вітальні листівки та побажання. Щоправда, це може здатися трохи офіційним, що не властиво святу всіх закоханих, тому перше подумайте, чи варто посилати валентинку по Інтернету. І пам'ятайте, все геніальне - просто.